cyklinowanie

Jak przebiega cyklinowanie krok po kroku?

Drewniane podłogi oraz pakiety to niezwykle modne rozwiązania, a ich pozycja wśród wyboru różnorodnych rozwiązań utrzymuje się już od dziesiątek lat. Z jednej strony dzieje się tak ze względu na piękno naturalnego drewna oraz jego ponadczasowość, a z drugiej taka posadzka jest niezwykle praktyczna i jednocześnie możemy ją wielokrotnie odnawiać. Tym samym uda nam się przywrócić jej dawny blask i pierwotną strukturę. Kluczowe jest jednak oczywiście zabezpieczenia drewna, by nadać mu zwiększoną wytrzymałość. Oczywiście do zabiegu renowacyjnego, jakim jest cyklinowanie, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na co należy zwrócić uwagę? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Drewno możemy poddawać różnym zabiegom renowacyjnym. Niewątpliwie zdacie warstwy wierzchniej, która jest zniszczona oraz zniwelowanie różnego rodzaju wgniecenia i uszkodzeń, będzie stanowiła tutaj podstawową kwestią, na którą decyduje się wiele osób. W tym celu musimy się odpowiednio przygotować. Oczywiście na początek warto podjąć decyzję czy zabieg będziemy przeprowadzać samodzielnie, czy być może zdecydujemy się na współpracę z fachowcami. Jeżeli powierzymy to zadanie profesjonalistom, będziemy mieli pewność doskonałej jakości przeprowadzonych prac, a także problemy związane ze znalezieniem odpowiedniej maszyny i innych narzędzi, a także niezbędnych środków do wykonania tego zadania, zupełnie nie będzie leżał po naszej stronie.

Dodatkowo warto zauważyć, że cyklinowanie może odbywać się na drewnianych posadzka bez względu na ich wiek. Oczywiście w sytuacji, kiedy podłoga jest bardzo zniszczona lub napęczniała miała w wyniku wilgoci, proces może nie być możliwy do przeprowadzenia. Oczywiście fachowcy z pewnością oceniają stan naszych podłóg, a także dokładne dalsze kroki, w które należy przeprowadzić w celu ich odnowienia.

Bezwzględnie należy jednak pamiętać o tym, w odpowiednio przygotować pomieszczenie. W miejscu, gdzie będziemy przeprowadzać cyklinowanie, nie mogą znajdować się żadne meble ani inne sprzęty. Podłoga powinna zostać całkowicie opróżniona. Należy również zdemontować listwy przypodłogowe, ściągnąć wszelkie dekoracje, firany i tak dalej. Oznacza to więc, że mieszkanie być może będziemy musieli opuścić na kilka dni.

Jak przebiega renowacja drewnianej podłogi?

Przede wszystkim potrzebne nam będzie cykliniarka, czyli maszyna dedykowana do wygładzania drewnianych powierzchni. Właśnie dzięki nie uda nam się usunąć wierzchnią warstwę ochronną oraz zniwelować różnego rodzaju wgniecenia i zadrapania. W tym celu oczywiście musimy wybrać odpowiedni papier ścierny. Prace zaczyna się od papieru ściernego od generacji od 36 do 40, a maszyna należy prowadzić w takim kierunku, by w końcu szlifowania tworzył się w granicach 45 stopni stosunku do klepek parkietu i jednocześnie włókien drewna. Po pierwszym szlifowaniu zabieg należy powtórzyć, zmieniając gradacje papieru oraz kierunek cyklinowania w stosunku do poprzedniego. Ostatnim etapem jest cyklinowanie wykończeniowe, gdzie tutaj wybieramy papier ścierny o gradacji od 80 do 100. Naturalnie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że szlifowanie powierzchni odbywa się tyle razy, aż nasza podłoga całkowicie zostanie wyrównana i wyczyszczona. Potrzebna będzie również cykliniarka krawędziowa, by móc dotrzeć do miejsc trudnodostępnych.

Oczywiście w trakcie szlifowania wierzchniej warstwy może okazać się, że pojawią się bardziej widoczne szpary czy ubytki. W tym celu szczeliny możemy uszczelnić w specjalnym preparatem.

Kiedy podłoga zostanie już wypolerowana i odpylona, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć drewna. Oczywiście należy wybrać rozwiązanie możliwie najwyższej jakości, by zabezpieczyć naszą posadzkę i nadać jej odpowiednią twardość i wytrzymałość. Gdy pierwsza warstwa lakieru wyschnie, powinniśmy pamiętać o jej szlifowaniu. Szlifowanie międzywarstwowe to ważny etap prowadzonych prac. Przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest na może nie trzech warstw lakieru.

Podsumowanie

Niewątpliwie decyzja o cyklinowaniu wymagana swojego zaangażowania i niejednokrotnie opuszczenia mieszkania na kilka dni. Jednak dzięki temu znów będziemy mogli cieszyć się piękną drewnianą posadzką, która zyska świeży wygląd. Tak naprawdę warto również wspomnieć o tym, że po ostatnim nałożeniu naszego lakieru, czyli warstwy zabezpieczającej, podłoga może być już użytkowana po 24 godzinach od zakończenia prac.