drewniane meble

Jak dbać o drewniane meble?

Wybór mebli kuchennych nie jest kwestią prostą. Powinny być dopasowane do stylistyki nie tylko kuchni, ale również całego domu lub mieszkania. Wybierając konkretne rozwiązania zwracajmy uwagę nie tylko na estetykę i design, ale również na funkcjonalność, ergonomię i wygodę w codziennym użytkowaniu. Jeśli wśród gotowych zestawów nie znajdujemy odpowiednich dla siebie propozycji, warto skorzystać z usług stolarza. Dobra stolarnia jest w stanie stworzyć meble, które będą w stu procentach dopasowane do indywidualnych potrzeb.

W sklepach meblowych znajdziemy całe mnóstwo mebli kuchennych, które na pewno znajdą swoich odbiorców. Niestety, te gotowe, sieciowe zestawy to często produkty o dosyć średniej jakości. Wykonane są z płyty MDF lub innych rozwiązań, które pozwalają na tani zakup, a jednocześnie całkiem dobrze się prezentują. Jednak tanie meble dobrze wyglądają jedynie tuz po zakupie. Z biegiem czasu i intensywnego użytkowania, sporo tracą na wartości. Jeśli zależy nam na bezproblemowym użytkowaniu przez długie lata, zdecydowanie lepiej stawiać na meble drewniane, wykonane z solidnych gatunków drewna i z dbałością o najdrobniejsze detale.

Profesjonalna stolarnia stworzy meble doskonałe

W poszukiwaniu mebli drewnianych wykonywanych na wymiar, warto zwracać uwagę na renomowane zakłady stolarskie, które specjalizują się w wykonywaniu mebli kuchennych. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że mamy do czynienia ze specjalistami o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. Meble na wymiar można zamówić z różnych gatunków drewna, zarówno rodzimych, jak i bardziej egzotycznych. Te drugie sprawią jednak, że koszt całej inwestycji będzie zdecydowanie wyższy. Solidne meble drewniane świetnie się prezentują, są doskonale wykończone, mocne, trwałe i wytrzymałe. Mają zdecydowanie dłuższy czas użytkowania niż klasyczne meble z salonów meblowych. Co więcej, dobrze się prezentują nawet wtedy, gdy są nieco nadgryzione czasu. Można również je poddawać renowacji i konserwacji, co na pewno wydłuży czas bezproblemowego użytkowania i świetnego efektu wizualnego.

Jak dbać o meble z drewna?

Jeśli decydujemy się na meble drewniane, musimy mieć świadomość, że będą one wymagały właściwej pielęgnacji i konserwacji. Brak dbałości o drewno może bowiem spowodować, ze szybko straci ono na wyglądzie. Przede wszystkim, ważna jest codzienna pielęgnacja i czyszczenie. Meble z drewna można czyścić wilgotną szmatką lub specjalnymi preparatami przeznaczonymi do drewna. Trzeba uważać, aby meble drewniane nie były poddawane nieustannemu działaniu wody i wilgoci, gdyż może ona wniknąć w głąb drewna, a następnie powodować odkształcenia, uszkodzenia, odbarwienia i wiele innych negatywnych efektów wizualnych. Dobrze jest również stosować specjalistyczne preparaty, przeznaczone do mebli drewnianych, które pokrywają je ochronną powłoką. Dzięki temu będą one właściwie zabezpieczone przed wszelkimi czynnikami, które mogłyby im zaszkodzić.

Kiedy przyda się renowacja?

Meble drewniane, choć zdecydowanie długowieczne, czasem są już mocno nadgryzione zębem czasu i nie prezentują się tak samo dobrze jak w czasach pierwszej młodości. Wtedy dobrze jest zastosować różne formy przywracania im blasku. Można je między innymi pomalować specjalnymi farbami do drewna, co sprawia, że w krótkim czasie nasza kuchnia zaczyna się prezentować zupełnie inaczej. Często przyda się również profesjonalna renowacja wykonywana przez specjalistów. Warto skorzystać z ich usług, jeśli chcemy, aby meble wyglądały tak samo dobrze, jak tuż po ich zakupie. Profesjonaliści dysponują specjalistycznym sprzętem i preparatami, które w krótkim czasie pozwalają na całkowite odnowienie mebli.

Drewno zawsze świetnie wygląda

Jeśli zastanawiamy się, czy meble drewniane to dobre rozwiązanie dla naszej kuchni, warto wziąć pod uwagę fakt, że drewno jest ciepłe, naturalne, eleganckie i bardzo estetyczne. Świetnie prezentuje się zarówno w klasycznych, retro czy vintage aranżacjach, jak i w kuchniach nowoczesnych, industrialnych czy urządzonych w stylu skandynawskim czy minimalistycznym. W rzeczywistości bowiem klimat wnętrza budują dodatki, które umieścimy w kuchni. Drewno jako podstawa aranżacji sprawdza się idealnie w każdej stylistyce. Warto więc inwestować w meble drewniane, bez względu na to, w jakim stylu chcemy urządzić naszą kuchnię. Zawsze będzie to dobre, trwałe i solidne rozwiązanie, dzięki któremu kuchnia przez długie lata będzie wyglądała tak samo dobrze jak tuż po jej wykonaniu i wykończeniu.