okulary przeciwsłoneczne

Okulary z filtrem UV

Kiedy przychodzą słoneczne dni zaczynamy więcej czasu spędzać na dworze, spacerując, jeżdżąc na rowerze, czy wybierając jeszcze inne aktywności. Nie stronimy wtedy od przebywania na słońcu, dodaje nam one energii, a poza tym jest niezbędne w produkcji witaminy D3. Jednak nie możemy zapomnieć również o tym, że promienie UV negatywnie działają na organizm, szczególnie na skórę i oczy. I o ile o ochronie skóry mówi się bardzo dużo, to o ochronie oczu zdecydowanie mniej. Warto więc pamiętać o tym przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, szczególnie wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci.

Okulary z filtrem UV – dlaczego nie warto oszczędzać?

Niejednokrotnie jesteśmy kuszeni różnego rodzaju promocjami, albo tańszymi produktami. Cena, chociaż bardzo atrakcyjna w perspektywie dłuższego użytkowania nie jest dobrym wyborem. Wiele osób kusi posiadanie kilku par okularów w niższej cenie, ale za to z możliwością dopasowania do większej liczby ubrań. Zwykle jeżeli decydujemy się na droższy model to staramy się, żeby były uniwersalne i pasowały do wszystkiego. Jest to dyskomfort dla osób, które lubią czasami ekstrawagancję i bardziej odważne wzory. Warto jednak zaznaczyć, że okulary przeciwsłoneczne nie stanowią jedynie ozdoby, ale są niezbędne, żeby skutecznie chronić tak delikatny narząd, jakim są oczy.

Okulary UV- skuteczna ochrona przed promieniowaniem.

Jeżeli mamy świadomość, jak bardzo promienie słoneczne mogą zaszkodzić oczom, na pewno podejmiemy właściwe kroki, żeby je odpowiednio zabezpieczyć w słoneczne dni. Całe szczęście możliwości znalezienia odpowiednich okularów są szerokie. Ważne, żeby zwracać uwagę na to, żeby okulary posiadały filtr dopasowany do naszych potrzeb. W tym celu należy udać się do salonu optycznego. Niestety na bazarach, czy w supermarketach nie mamy pewności, że okulary posiadają jakikolwiek filtr, z tego powodu nie warto ryzykować ich kupno i najlepiej od razu udać się do salonu. Tam dostaniemy to czego szukamy, a przy okazji możemy zasięgnąć fachowej porady. Jest pięć kategorii filtrów UV dla okularów, gdzie 0 przepuszcza 80-100% światła, 1- 43-80%, 2- 8-18%, 3-8-18%, 4-3-8%. Żeby dokonać właściwego wyboru należy sobie odpowiedzieć na pytanie w jakim celu będziemy je wykorzystywać? Czy będą to tylko podstawowe aktywności, czy może różnego rodzaju sporty outdoorowe, jak żeglarstwo, narciarstwo, wycieczki górskie. W pierwszym przypadku wystarczy podstawowy filtr, natomiast w drugim warto zainwestować w okulary z filtrem polaryzującym, dzięki któremu kontury zostaną wyostrzone, a refleksy świetlne zmniejszone. Filtr polaryzujący jest niezmiernie przydatny kierowcom w czasie słonecznych, bezchmurnych dni, kiedy ryzyko oślepienia znacznie wzrasta. Inną opcją, jaka mamy do wyboru to okulary z fotochromem. Pomocne osobom, które mają wadę wzroku. Mają jednocześnie właściwości korygujące, ale dodatkowa funkcja polega na rozjaśnianiu i przyciemnianiu szkieł w sposób samoczynny w zależności od nasłonecznienia. Jak widać opcji jest całkiem sporo, a zakupienie odpowiednich dla nas okularów jest dobrą inwestycją na przyszłość, ponieważ chroni nasz wzrok i dzięki temu możemy uniknąć wielu groźnych chorób oczu.

Podsumowanie.

Ochrona oczu, podobnie jak skóry jest niezmiernie ważna. Warto zainwestować i zaopatrzyć się w odpowiedni dla nas filtr i dopasować okulary do naszych aktywności na zewnątrz. Dzięki temu nasz wzrok będzie bezpieczny, a my bez obaw będziemy mogli korzystać ze słońca i uprawiać nasze ulubione sporty albo po prostu spacerować.